"Fmf akdeniz ateşi hastalarında evlilik ve yaşam sitili" sayfası

Fmf akdeniz ateşi hastalarında evlilik ve yaşam sitili

Fmf akdeniz ateşi hastalarında evlilik ve yaşam sitili
FMF Akdeniz ateşi hastası evlenir niye evlenmesinki yanlızlık Allah cc mahsus tur.Evlenmek güzel bir duygudur.

FMF hastasıda olsak Hayatı paylaşmak, yuva kurmak, bunlar güzel hisler  sevmek, özlemek, hissetmek yaşamak paylaşmak tevessüm etmek özlenmek bunlar hayatın vaz geçilmeyen unsurlarından.


FMF hastası iseniz yapmanız gereken eş adayınızla birlikte  gen panelleri yaptırmak  gen panelerini yaptırmanız sizin açınızdan veya
eşiniz açısından sorunlarınız olup olmadığınız araştırmanız  araştırma hastanesinde doktorunuzla  bilgi alış verişi yapmanız yeterlidir.

FMF Akdeniz ateşi iseniz Bunları yapmanızın sebebi doğacak çocuklarınızın sizde olan rahatsızlığın onlarda olmaması veya sizde olan rahatsızlığın evlilik yıllarınızda sizin açınızdanda  ne gibi önlemler almanız gerektiği içindir.fmf te kullandığımız kolşisin cinsel hayatımızda bazı sıkıntılar yaratabiliyor. Ama biraz ara verince sorun kendiliğinden çözülüyor Kendimde  bir fmf ve böbrek nakli hastası olarak evlendim ve eşimde böbrek nakilli mutlu bir yuvam var ama çocuk yok işallah olur.

Yaşam Stili

Yaşam stili, Ailevi Akdeniz Ateşi (FMF) hastalarına aşağıdaki konularda yardımcı olabilir:
  • Düzenli ilaç kullanımı. İlaçları verilen dozlarda ve düzenli olarak kullanmak önemlidir. Kişiler; ilaç kullanımını, kaliteli bir yaşamın gereği olarak kabul etmelidirler. Bu; atakların azaltılması, şikayetlerin hafifletilmesi ve komplikasyonların önlenmesi için çok önemlidir. Kolsişinin düzenli olarak kullanılması ilaca bağlı yan etkileri azaltabilir.
  • Gebelik planlaması. Olası gebeliklerde bebekte FMF hastalığı riskinin belirlenebilmesi ve bu konuda detaylı bilgi sahibi olunabilmesi için hamilelik öncesinde bir doktora danışılmalıdır. Gerekli görülmesi durumunda çiftler genetik danışma için bir genetik uzmanına yönlendirilmelidirler. Çiftler, gebelikte kolşisin kullanımının bebekte anomali riskini arttırmadığı konusunda bilgilendirilmelidirler.Hamilelik döneminde, kesin olmamakla birlikte hormonal değişikliklere bağlı olarak atakların sıklığı ve bulguların şiddeti artabilir. Bu nedenle tedavinin düzenlenmesi daha da önem kazanır.
  • Diyet düzenlemesi. Bazı hastalarda ataklar düşük yağlı diyet ile azaltılabilmektedir. Kolşisin tedavisinin yan etkilerinden birisi de laktoz intoleransı olup hastalarda şişkinliğe bağlı karın bölgesinde rahatsızlık hissi gözlenebilir. Bu kişilerde laktoz içermeyen besinlerin alınması şikayetlerin azaltılmasına yardımcı olur.