"böbrek biyopsi'si nedir" sayfası

böbrek biyopsi'si nedir

BİYOPSİ NEDİR

Biyopsi vücuttaki bir organdan küçük bir parça dokunun alınması işlemidir, sizin durumunuzda bu işlem böbreklerden gerçekleştirilecektir


 Böbrek hastalarının ve bazende böbrek nakilli hastaların böbreklerin düzgün çalışmadığı durumda, tedavinizin düzenlenmesi amacıyla doktorların bunun sebebini bilmesi gerekir. Bazen bu sadece böbrekten küçük bir örnek doku alıp, böbrekteki rahatsızlığın sebebini gösterip göstermediğine bakılarak anlaşılır. Doktorların durumunuzun tanısını koymasına yardımcı olması için çıkarılan doku, patoloji laboratuarında mikroskop altında incelenir.
SONUCU NE ZAMAN ALABİLİRİM?
Raporun tamamlanması yaklaşık 10 gün sürer. Çoğunlukla, size ayakta hasta bakan kliniklerden birinde, sonuçları konuşabilmeniz için, biyopsiden 2 hafta sonrasına randevu verilir. Ancak, hastanede yatan bir hasta iseniz, geçici bir rapor daha önce hazır olur.

BÖBREK BİYOPSİSİ ÖNCESİNDE NELER OLUR?
İşlem başlamadan önce, tıbbi ekip, durumunuzun biyopsiye uygun olup olmadığını kontrol eder. Kan basıncınız ölçülür ve kan numunesi alınır. Bu testler böbreklerinizin ne derece çalıştığı hakkında ekibe bilgi verir ve biyopsi gerçekleştikten sonra sadece oluşacak bir kanama riskinin minimum olmasından emin olmalarını sağlar. Sizden biyopsi için izin istenecek ve izni almadan önce riskler anlatılacaktır. Prosedürden önce hafif bir kahvaltı yenilmesi tavsiye edilir. Ameliyat önlüğü giymeniz ve tuvalete çıkmanız istenecektir.

BÖBREK BİYOPSİSİNİN RİSKLERİ NELERDİR?
Her tıbbi ve cerrahi prosedür risk taşır. Böbrek biyopsisindeki ana risk böbrek kanamasıdır ancak bu komplikasyona ender rastlanır. Size sadece bu prosedürü geçirmek isteyip istemediğiniz sorulacaktır çünkü doktorunuz yararların risklerden ağır bastığına inanır. Kanamanın engellenmesi için mümkün olan tüm önlemler alınır. Eğer kanama olursa, yakından gözlenecek ve ona göre bir işlem göreceksiniz. Güvenli olana kadar tuvalete çıkartılmayacaksınız.

BİYOPSİ SIRASINDA NELER OLUR?

Biyopsiler Böbrek Ünitesinde ya da Röntgen Departmanında yapılır. Midenizin altına sert bir yastık koyarak yüzüstü yatmanız istenir. Böylece doktora karın boşluğunun arkasında her iki yanda yer alan böbrekler açısından kolaylık sağlanmış olur. Böbreklerin pozisyonu, ultrasonla taranarak kontrol edilir.
Doktor başlamaya hazır olduğunda, derinizi bir antiseptik bir solüsyonla temizler. Oluşturulan bu steril alanın etrafına yeşil bezler örtülür ve lokal anestezi yapılır. Etkin olması biraz zaman alır.
Alan hissizleştiğinde, sizden nefesinizi tutup öyle kalmanız istenir. Tam o sırada, örnek doku alması için özel bir biyopsi iğnesi ultrason probu yardımıyla deriden böbreğe batırılır . Sadece bir böbrekten örnek alınır. Prosedürün bu bölümü çok hızlıdır ancak analiz için yeterli doku alınması açısından birden fazla defa tekrarlanabilir.


BİYOPSİDEN HEMEN SONRA NELER OLUR?

Örnek alındıktan sonra, biyopsi alanına küçük bir sargı bezi konur. Sonra sizden 4 saat boyunca düz bir şekilde yatmanız istenir ve biyopsi sonrasındaki 24 saat yatak istirahati verilir. Kan basıncınız ve nabzınız sık sık gözlenir ve her şeyin yolunda gittiğinden emin olmak için pansuman kontrol edilir.
Bazı insanlar biyopsiden sonra idrarında kan görür. Bu sıkça görülür, kaygılanmaya gerek yoktur. Ancak, bu hemşireler tarafından yakından gözlemlenecektir. Normal koşullarda işlemden bir gün sonraya kadar tuvalete çıkmanız ayağa kalkmadan yatakta sağlanır.

BİYOPSİDEN BİR GÜN SONRA NELER OLUR?
Evde, 1 hafta boyunca dinlenmeniz gerekir. İlk hafta, biyopsi alanından ağrınız olması olağan bir şeydir. Ağrı kesici olarak Paracetamol almak yararlıdır.
İlk haftadan sonra, normal hayatınıza dönebilirsiniz. Ancak baş dönmesi, idrarda görünür şekilde kan, ya da sert bir ağrı yaşarsanız, lütfen Nefroloji Servisi ile temasa geçin.