füstül kapattırma işlemi

Böbrek nakli olan arkadaşlarımızın ilk hedefi hemen fucutlarında dikkat çeken bazı yerlerinde yeniliklere gittiklerini görmedim desem yalan olmaz.İlk koşanlardan'da baride benim ama bazı hastaların fistül açarken ikinci bir şansı olmaya biliyor ve böbrek ret olayı yaşaya biliyor. Ve gene fistül derdi kaptırmasan kalbe zararı varmış duyumlarıma göre bu konuda ufak bir araştırma yaptım%80 kapatırmış veya düşünüyorum dedi.

FMF AKDENİZ ATEŞİ ASKERLİK YAPABİLİRMİ?Bu konuyu deste deste boy oy yazmama gerek duymadan yazıcam bu olayın canlı şahidi olduğum için ben kendim asker  gitme pusulam geldi ve mu anemi oldum zamanlar gayet sağlıklı bir insan ken aradan bir iki ay sonra diyaliz hastası oldum bu durumda bile 1 sene askerlik için arandım ve bazı işlemlere tabi tutuldum.Diyaliz hastası iken askerlime çağırıldıma göre fmf teşhisi konmuş bir insan askerliğe çağrılabilir.yapmanız gereken askerde ataklarınızın olduğunu ve fmf hastası olduğunuzu kontrolden geçmek istediğinizi ilaç kullandığınızı mutlaka yetkili birine söyleyin rahatsızlığınız hakında süreç başlatırlar ve gereken ne  ise onu yaparlar. kardeşimde bu yollardan geçti ve askerlik yapamaz raporunu aldı.Tabi kardeşim biraz süreci geç başlattığı için uzun yollardan geçti askerlik pusulanız geldiği  ve muaneye gittiğiniz zaman hemen rahatsızlığınızı iletiniz yetkililere sistemler deyişmişse daha iyi olur süreciniz hızlı işlemiş olur.Arkadaşlar fmf  hastası ilaçlarını düzenli aldığında askerliğini yapabilir sanırım sadece görüşüm SAH SEN BEN YAPMAK İSTERDİM AMA BENİMKİ ÇOK AĞIR VE ÇOK BEDELLER ÖDEDİM İLK HASTA OLMAMDA VE ANINDA DİYALİZİ BOYLADIM.

FMF akdeniz ateşinde Amiloidoz tedavi edilebilir mi ve sebepleri nelerdir?

Amiloidozda tedavinin temelini altta yatan iltihabi hastalığın ortadan kaldırılması oluşturur. Ailevi Akdeniz ateşinde amiloidoz genellikle tedaviye çok geç başlanan veya tedavisinin düzenli almayan hastalarda görülmektedir.bir kaç örnek verirsek evde karın arırısından kıvranıp doktora gitmeyenler.soğuk algınlığı fıtık apantis deyip hastalığı geç farkedilenler.Dik kafalılar bide bilinçsiz doktorlar hastalığı kabulenmeyen hastalar birde pasif insanlar bunlar bazılarıdır Düzenli kolşisin almaya başlayan hastalarda amiloidoz bulgularında bir miktar düzelme görülebildiği bilinmektedir.Burda anlatılan fmf teşkihi konan hasta amiloidozdan korunmak için kolsişini düzenki kulanırsa amiloidoz olmaktan korunabilir anlamına geliyor Bu nedenle, amiloidoz tanısı konulan hastaların kolşisini yan etki oluşturmayan en yüksek dozda almaları önerilmektedir. Bununla beraber amiloidozun geri dönüşü olmayan bir hastalık olduğu ve asıl hedefin amiloidoz gelişiminin engellemesi olduğu unutulmamalıdır.Bu konuda ülkemizde ileri aşamada tedavi merkezleri yokdenecek kadar azdır fmf akdeniz ateşi amiloidoza dönüştüğünde malesef ölümcül bir sepep olabiliyor.devletimiz bunuda önemli hastalık kırıtallerine sokmesı gerekir.Gen olayı olduğu için serivenini sürdürme özeliğine sahiptir.Evlilik sağlık raporunda fmf genpaneli istenilmeli bence çok önemli ve önlem alınması gereken bir hastalıktır.

Fmf akdeniz ateşinden amiloidoz oluşması sonucu organlarımız görevini yapamaz hale gelebilir.

FMF Amiliodoz dan korunalım
FMF akdeniz ateşi amiloidoz oluşması sonucu organlarınız tahriş ve peşinden işlevini yapamaz duruma gelebilir.Bundan korunmamız için fmf amiloidoz teşhisi konmuş bir hasta doktorunun verdiği ilaçlarını ve tedavi yöntemlerini  harfiyen yerine getirmesinde fayda vardır.Özelikle ince damarlara sahip böbrek dalak kalp beyin akciyer karaciyer.   Bu organlarımız ince damarla sahip olduğu için FMF akdeniz ateşinde  amiloidoz oluşumunda en önce riks grublarından diyebiliriz.Bu organlarımız amiloidoz olmaya ve işlevini yapamaz olma ya en yatkın organlarır bu bakımdan ilac konusunda doktorumuzun verdiği ilaçları mutlaka düzenli alalım geri dünüşü olmayan sorunlardan    kurtulalım kolsişin en önemli alaçlardan biridir.Burda söylemek isteğim ben yokarda gösterdiğim organların hebsinden ayrı ayrı tedavi görgördüm ve en az hasarlarla atlatmaya çalışıyorum sebebi ise fmf akdeniz ateşi ve amiloidoz teşhisinin geç tanısı konulması sonucu dur.
Böbrek naklinden sonra nasıl bir hayat başlar

Böbrek naklinden sonra nasıl bir hayat başlar

 
Böbrek naklinden sonra çok enteresan anlatması hem güzel hem düşündürücü hemde etkileyici hemde hüzünlü bir yaklaşım içine sokuyor insanı nasıl deyim mesela bir çöl düşünün aylar bazende yıllardır su akmayan bir çöl orda hayat nasıl olur etrafı kurumuş yaşam yok denecek kadar az olur işte öyle bir yere bir anda yakardan gürül gürül su geliyor ve etrafına çiçekler açıyor aşağıya sarıl şarıl şelaleden akarcasına su akıyor.
Hangi tür tansiyon aleti kullanmalıyım

Düşünüyorum da diyaliz hastası olmadan önce ne tür tansiyon aleti kullanmalıyım demeyi bırak tansiyon kelimesinin ne anlama geldiğini bile bilmiyodum.Enteresan bir olay bakıyorum da şimdi kendime malesef hale ülkemizde tansiyonun ney olduğunu   bilmeyen milyonlarca insan var.Yükse tansiyonlar yaşamaktadırlar bilindiği gibi tansiyon kendini fazla belli etmez ve biz bunu evimizde basit yollarla örenebilir hastanelerde doktorlar tarafından kontrol altına alınabilir erken teşhisi yapılan tansiyon rahatsızlığı erken muaneyle vucudumuza zarar vermesini önlemiş oluruz.Tansiyon kısaca vucudunuzun  damarların dakı kanın vucuda olan basıncıdır.Ve ani ölümlere bile sebep verebilir örn kalp krizi beyin kanaması felç ve daha neler neler ani  organ yetmezliğine sebep verebilir. Onun için olmassa olmazlardan diyebiliriz tansiyon aletini.

etiketler: tansiyon aletleri dijital mi analog mu tansiyon aleti fiyatları en ucuz tansiyon aleti tansiyon ölçme cihazları, bilekten tansiyon ölçen tansiyon aletleri, hangisi


Arkadaşlar bilindiği gibi piyasada çok sayıda çeşit çeşit tansiyon aletleri bulunmakta ben kendim bir kaç çeşit tansiyon aleti kullandım.malesef tansiyon aletleri artık kara borsada kol saati satar gibi satılmakta ama insanların salıklarını hiçe saymaktalar malesef o satılan tansiyon aletini vatandaş alıp güvenle kullandığını sanıyor malesef bazı ucuz ve basit tansiyon aletleri insanın sağlığını citti derecede tehlikeye sokabiliyor o bakımdan çok çok dikatli olmalıyız genelikle elle şişirilen tansiyon aletleri insana daha güvenli geliyor  birde elle şişirilip dijital saatte gösterenlerde fena deyil benim ondan ve doktorumda kullanabilirsin dedi. alcanız  tansiyon aletibilinen marka olsun birde basit ve ucuz olmasın aldığınız tansiyon aletini doktorunuza diyaliz merkezinize veya hastanede karşılaştırma yapmayı mutlaka unutmayınız. tansiyonunuzu ölçerken beş on dakka dinlenin öyle ölçünüz.Gerçek bir tansiyon ölüçümü istiyorsanız.

diyalizde tansiyon düşmesinden korunmak

Benim ilk diyaliz yıllarımda tansiyon benim için çok sorunlu bir problemimdi. Diyalize giren hastalarda tansiyonu olmayan hasta yoktur. İster alçak olsun ister yüksek olsun insanı huzursuz ve bitkin Yüksekliği baş ağrısı mide bulandırır bazı zamanlarda huzursuz yapar. Düşük tansiyonda halsizlik bitkinlik uyku ve mide bulandırır. Güzel bir dinlenme yeteri kadar su ve ayaklarının altına ufak bir yastık sırt aşağı yatarak 40dk veya kısa bir sure sonra hiç bir şey kalmaz inşallah.
Benim açımdan yaşadığım diyalizli yıllarımdan deneyimimi sorarsanız büyük tansiyon 12 küçük tansiyonda 7ile,8 olabilir. Benim yüksekti hiper tansiyonum vardı. Bazen dilaltı bezende tansiyonu baskılayıcı ilaçlar kullandılar. Öyle günlerim oldaki tansiyonumun diyaliz esnasında 20 geçtiğini bilirim. Sebeplerini aşağıda madde madde yazmaya çalışacağım.
 • Diyalize giren hasta kardeşlerimiz kesinlikle tuzdan kaçınınız.
 • Dok torununuzun verdiği tansiyon ilacını diyalize girerken kullanmayınız.
 • Diyaliz esnasında yeme içme ve çok konuşmadan maddi manevi düşüncelere girmeyin bu gibi düşüncelere uzak durmaya çalışınız.
 • Diyalizde tansiyonunuz yükselirse makinenin sodyum ayarlarında düzenleme yapılmasını isteyiniz. Bunun faturasını ben çok ağır ödedim.
 • Diyalize girerken bir makinanın sık sık bozulduğunu görürseniz o makinueye girmeyi ret ediniz. Kimse sizin sağlığınızla oynayamaz.
 • Güzel ve temiz bir diyaliz tansiyonun istenilen kaliteye gelmesinin bir işaretidir.
 • Diyalize girmediğiniz günler çarşıda sokakta ve misafirliklerde gereksiz ve lüzumsuz yere sulu ve kuru gıdalarla geçiştirme yapmayın çünkü diyaliz günleri sizin karşınıza ekstra yük olarak geri gelecek idrar çıkışı olan arkadaşlar biraz daha rahat olabilir.
Yukarda yazdıklarım sadece benim diyaliz yıllarımdan yaşadıklarımın sadece bazıları bunları mutlaka elinizden geldiğince yapmaya çalışınız neden diye sorarsanız ileride böbrek nakli aşamalarına geldiğinde çok faydasını göreceksiniz ............FMF  HASAN MUHTAR yo karda yazdıklarım sadece benden bir tavsiye  fmf Akdeniz ateşi ve böbrek nakli bir hastadan tavsiyeler.

Böbrek naklinden sonra hayat

Bu güzel düygüyü sizlerle paylaşırken öncelikle ALLAH.CC tüm diyalize giren böbrek hastalarını bir an önce nakil olmayı nasip eylesin.böbrek nakli olmak öyle güzel bir duyguki hani annesinden yeni dünyaya gelen bir bebeğin vucudu gibi tertemiz oluyor yeniden dünyaya geliyor insan bazı ufak tefek sorunlar hariç tabiki bu duygularımı aşağıda sizlerle madde madde anlatmayı düşünüyorum.

 • Diyalize elvada böbrek nakline merhaba demek var ilk önce.
 • Sabahın erken saatlerinde kalkmak yok.
 • Geceden sabahın hesabını yapmak yok.
 • Azmı yedim çokmu yedim ne kadar daha yesem bişey olurmu  diye düsünme derdi yok.Az yemekte gene vayda var.
 • Kana kana su içmek var diycem ama böbrek nakli olunca o azimli su içme isteği gidiyor bunuda benden duyun duymadıysanız arkadaşalar.
 • Tansiyonmu kaç yüksekmi acaba diye kafada kuruntu yapma derdi yok dikkat etmek şartıyla.
 • Tatilde diyalizde olan kısıtlamalar yok ilaçlarınızı almak şartıyla.
 • Diyalizde aşırı sıvı yüzünden kilo fazlalığının gerçeğiyle yüz yüze gelme şansı oluyor kilolu olmak isteyenlere bu iyi haber.
 • Diyalizde kratin deyreleri ve homeglobin deyerlerinde gözle görebilceniz güzellikle deyişiklikler olur örn: kratin :0,8 leri ve kan deyerinizde 16 görme sansınız var.
 • Çevre ve sosyal  hayatta maksimum istifade şansı oluyor.
 • İş hayatınız da  kendinize olan güveniniz en üst seviyere geliyor.
 • Evli  ve bekarlara  kendine öz güven geliyor.hayattan biraz  zevk almaya başlıyor.
 • Vucudun  şeklinde dayanıklık sistemlerinde gözle gerebilcemiz deyişiklikler oluyor.
 • Son olarak bazı arkadaşlara söyleyim nakilden sonra belli başlı ilaçlar verilir bunlar nakil olduktan sonra ömür boyu kulanıcamız ilaçlar  nakil yapılan böbreğin vucut tarafından reddini önlemek için verilir.bu ilaçları ömür boyu kullanacağız geçenlerde muanede hoca anlattı kızın birine böbrek takmışlar 3 sene sonra ilacı bırakmış kafasına göre artık ben iyileştim demiş ve böbreği 6 ay dayanmış yapılan böbrek nakli bizi diyalizden kurtarır ve işallah allahın izniyle ömrümüzün sonuna kadar gider.
 • Gene muane deyim aylık kontrolumde bir nakilli hasta gördüm 20 sene olmuş maşşalahı vardı nasıl kendinizi bu kadar koruyabildiniz dedim sakin bir hayat hijyenik ve kendime çok iyi baktım dedi hiç bir şeye kafa takmamaya özen gösterdim dedi.

BÖBREK NAKLİNE ÇAĞRILMA ANIMI ANLATMAK İSTİYORUM


BÖBREK NAKİ OLYORUM
Bir cuma günüydü öyle güzel birgündü müslümanların bayramı günahların af olduğu duaların kabul olduğu güzel birgün cuma günüydü.Saat 10:40  evden çıktım. arkadaşlarlak kahvede biraz muhabet ettik  derken ben amasyaya bi iş için gidicektim.diyaliz derdi yoktu herşey gıcır temiz bir beden sıvı az   herşey iyiydi. durakta dinelirken sela verildi tam telefonu kapatacak cumaya hazırlanacaktım.cuma günüya hani abdest vs işte o anda hayatımın deyişiceği telefon çalmazmı alo ben prof.dr:tekin......hasan böbrek cıktı sanada uyuyor en kısa zamanda hastanede ol evinizde geçmişe dönük ne kadar tahlil ve dosyaların varsa yanında getir dedi hoca ama hasan bak sade sen gelmiycen senin gibi büssürü hasta çarıcağız eğer sana olmasa üzülme yok tamammı canım dedi hoca tamam hocam dedim bismilah dedim hocam yüzde kac uyuyor bana demişim hoca gella buraya dedi ben güldüm tamam hocam tez zamanda orda olmaya çalışıcağım dedim kapattım telefonumu hemen eve koştum evde nakile hazırlık dosyam vardı onu aradım  zor buldum ama  neyse para lazımdı acil gitmem gerekiyor ya iş yerıme gittim şefimden para istedim saolsunlar para işinide halletim hemen amca oğlu vardı onn taksiyi kiraladım doğru samsun 19 mayıs araştırma hastanesine bende biraz heyecan bırazda üzüntü vardı neyse hastaneye vardım hemen diyalizin olduğu bölüme gittim hemsireler bana bi evrak verdiler bunları yapmamı söylediler yabtım ebsini geldim diyalize girmemi söylediler abo 9 kişi vardı 4 kız 5 erkek bunlardan iki böbrek vardı neyse aradan saatler geçiyor hocalar son kontrolleri yapıyorlar genel işlemleri ve muanelerı diyaliz esnasında yapıyorlar ve diyalizden çıkanları tek tek karar verip yoluyorlar geriye kaldık 3 kız bi erkek hoca diyer 2 kızıda gönderdi amca oğlu hasan abi böbreğin biri senin dedi duydum dedi o an heyecanlandım nasip dedim herşeyin hayırlısı dedim bir  anda hoca geldi hasan evladım böbreğin biri senin hemen diyalizden çıkınca hazırlan git yokarda hazırlıklarını yap dedi. aradan belli bir zaman sonra ameliyata girmişşim böbrek naklinde bana bu sevgi ve yaşama sevincini yaşatan rahmetli bahar kardeşimi tüm dualarımla rabim onu cennetinde peygamber efendimize komşu olmayı nasipeylesın ailesinede hayatları boyunca sıkıntı ve keder vermesin.O GÜZEL AİLEYE ZİYARETE GİTTİM ÖYLE GÜZEL İNSANLARKİ BİRGÜN DİYO KIZIM TELEVİZYONDA SİZ GİBİ DİYALİZE GİREN GENÇLERİ GÖRDÜ BABACIĞIM BEN ÖLÜRSEM BÖBREKLERİMİ BU KARDEŞLERİME BAĞIŞLA  diye söylemiş bahar yeğnim allah nur içinde yatırsın.Ve şimdi aradan 3 sen egeçti böbrek nakli olalı rabim herkeze nasib etsin diyaliz siz bir hayat.   lütfen organ bağışı yapalım herkez potansiyel bir böbrek hastasıdır.her an böbrek nakline ihtıyaç duyabilir.FMF HASAN MUHTAR

İş arıyorum iş verirmisiniz.........efendim?


Bugün çok güzel bir gün diyalizden çıkınca iş ararım saten ailem ve benim geçinmem için gereken de buya  neyse diyalizden çıktım.Bitkin bir haldeyim cep delik ceptende delik .aman boş ver yarın ola hayrola  dedim arabaya bindim  ama nasıl bindim tansiyonum okadar düşükkü anlatamam içimden allahım bırı kolumdan tutsa diyorum tabi dudaklarımın kımıldamasını benden başka kimsse duymuyor.allaha şükür bindim yoldayız baya bi yol aldık aman ALLAHIM!! kolumdan kan geliyor .o anda kalbimde bır çarpıntı bir heyecan bir korku kıpkırmızı kan akıyordu öyle bi akıyordiki kolum dan akan kan bir dakkada yerı kırmızı yabtı tabiki heyecanımı attım üstümden ve hemen koluma sıpamp yabtım gömleğimi çıkarmadan belli bir sure sonra durdu neyseki huzurum yuvam olan evime geldim.uyumuşum diyalizden çıkında uyku uyuyamasam kafam dumanlı oluyor dunya sanki tersden dönüyordu.kalktım akşam olmustu ama uyku yok geçe geç saatlere kadar oturdum neyseki sabah oldu çok mutluyum annemlerle kahvaltı yabcam ve diyaliz yoktu benim için harika bir gündü birden bir telefon çaldı.hasan çabuk gel iş başvurusu yabmıştın seni çağırdılar dedi telefondaki arkadaş o an dünya benim oldu çok mutluydum kendime güvenim  geldi.etrafımda annem kardeşerim ve ben çok sevinmiştik çünkü çalısıcaktım nafakamı kazanacaktım devletımizin verdiği üç aylıkla bir yere gelemiycemizi biliyordum hemen uzunkollu gömleğimi giydim hava çok da sıcak olsa  annem oğlum dikat et yollara   dedi tamam anneciğim dedim ve cebimde azda olsa param vardı neyseki telefondan çağırılan iş yerıne geldim iş başvurusuda yabtığımız yer kaçak elektrik araştırma ekibinde yer alcaktım sevdiğim bir iş olduğu için çok heyecanlıyım odaya giren işe alındım diyen çıkıyor çıkıyor nihayet bana sıra gelmişti sonunda beni çağırmışalardı kapıya vurdum odaya girdim  oğlum iş başvurunu deyerlendirdik herşeyin tutuyor evrakların vs ama bu iş dalağa böbreğe gelemez git kendine başka bir iş buldedi bize sağlam adamlar lazım dedi o an orda başım döndü ula be adam allah sana vermiye korkuyormu böbrek hastaları diyaliz vs başka  hastalığı olan insanlar çalışamazmı allah cc sana vermiye korkuyormu boynumu buktüm ve ordan koşar adımlarla arkama hiç bakmadan ağlaya ağlaya eve geldim ogun benim için çok zor bir gündü lütfen hasta ve kimsesiz insanlara sahib çıkalım gençlerimizi hastalığını bahane edip tolum dısına itmeyelim kim olursa olsun çalışma azmı olan hasta kardeşerimizin bu azminden mahrum etmeyelim.ordaki insan beni telsiz başına verebilirdi . veya günlük kayıt tuturabilirdi malesef toplumumuz böyle olaylar karşısında hasta insanı bir işe yaramaz olarak görebiliyor bir insan neden iş arar gecinmek için yasamak için kimseye el açmamak için iş aramak demek zor durumdayım beni gören yokmu demekkkkkkkkkkkkkk.

uzun kollu beyaz gömleğim nerde anne?

       Diyalize giren böbrek hastaları ve nakilli hastalarımız en çokda kollarında oluşan şişlikler yuzunden yaz gelince kollarının şişlerinin çevrelerince dikkat çekmesin diye uzun kollu elbiseler ve uzun kollu gömlekler giyerler.
   
      Bunu en çokta ben yaparım yaz gelince veya misafirliğe gidince  işyerınde tüm iş arkadaşlarım yazın güzelliğini gömleklerinin renkleriyle kutlarken ben o güneşli yaz
mevsiminde anneme uzun kollu beyez gömleğim nerde anne diye seslenirim.Tahminim
böyle diyaliz tedavisi nedeniyle böyle bi durumla kalan yok demiycek kadar vardır .
      Ama tabiki rabim beterinden korusun allahıma şükürler olsun daha kötü durumda olabilirdik şimdi biri çakar kardeşim  derki kolların şişliğinden deyilde herkeze bu kollarımda şişliklerin neden olduğunu anlatmaktan bıktım ondan uzun gömlek giyiyo
rum diyen bile çıkar.Ama bazen insanın içinde bi hüzünde oluyor ister istemez gençliğin verdiği bir duygu sanırım rabim beterinden korusun.diyalize giren arkadaşlarım birden böbrek çıkıpta nakil olunca veya  ailesinden böbrek veren olunca ilk yabtıkları şey kollarında şiş olan şişleri ve füstülü  aldırma derdine düşüyorlar ama benda  daha aldırmadım takma böbrek bu ileride ne olcağı belli olmuyor yeniden füstül taktırması çok zor oluyor.allah cc herşeyin hayırlısını versin.

Fmf akdeniz ateşinde bana göre tipik bir amiloidoz oluşumu.

sekil.1.1


 Resim 1.1 de görürdüğünüz gibi tipik bir amiloidoz oluşumu görülmektedir. Diyalize giren arkdaşlarım bilir.Diyaliz hastalarında iyne takılan damarın zamanla damar içinde vede duvarlarında tahriş ve yıpranma ile birlikte genişleme olr ama yumuşaktır .ama fmf hastalarında bu ap ayrı bır yeri vardır çünki fmf akdeniz ateşi hastasının damrının çinde gezen amiloidoz yapan madde enteresan bir madde damarın tahriş olan yerlerine tutunmaya başlar zamanla şekilde görüldüğü gibi şişer ve taş gibi olur ve damar görevini yapamaz duruma gelir fmf akdeniz ateşi olan hasta arkadaşlarımızın bu resme iyi bakmalarını ve bunun kalp veya karaciyer dalak böbrek orda olduğunu düşünmelerini istiyorum arkadaşlar bu resim benim kendi kolumun resmi örnek olsun diye koydum.ve hale bunun alınması için gün sayıyorum bir araştırma hastanesinde kalp damar cerahı tarafından ameliyat edildim malesef damarımın içindeki o taşgibi dediğim pırtımı desem yoksa amiloidoz denen  madde alınamadı çünki doktorların seçtiği ameliyat şekli yanlıştı bana göre işallah ikinci ameliyatım güzel gecer çünki bazen kolum iyice uyuşma yapıyor.

Aldığım sağlık raporum.

         Geçenlerde hastaneye rapor için gittim bende olan rahatsızlıkları bir bir saydım böbrek nakli %70 veriyorlarmış benim bide göz rahatsızlığım vardı fmf rahatsızlığım olduğunu demeyi unutmuşum aldığım rapor oranı.%84 fmf  rahatsızlığınıda deseymişim %15 alırdım  toplam  %99 olurdu   yanı hiç sağlam yerim yok he.ALLAH CC.bundan geri koymasın rabbim.

DOKTORUM NE DEDİ. ?

 Diyaliz hayatına başladım aylar yıllar geçti.Kardeşimde bazı deyişiklikler başladı haftada bir gün bazen ayda bir gün hastalanmaya başladı  bazen ikigün bazen üç gün bazende bir gün olan  karın arıları göğsünde ağrı bazende ayakarında eklem yerlerinde ağrı sonunda doktora götürdüler annemler doktor apantis demiş ameliyet etmişler  malesef gereksiz bir amaliyat fmf adeniz ateşi apantis belirtilerinin aynısını vermektedir.enteresan olan apantıs amaliyetinden sonra şikayetleri geçmedi ve ekstra ayaklara göz altlarında şişmeler oldu belli bır zaman sonra artık fmf akdeniz ateşi amolizoida doğru gelmeye başlamış biz tabiki bunu araştırma hastanesinde  öğrendik ufak bir araştırmada gen paneli yabmışlar ve kardeşimin fmf akdeniz ateşi olduğu ve benimde o fmf akdeniz ateşinden böbreklerimi kaybettiğimi ve diyalize bağlı olmak zorunda kaldığımı söylediler doktorlar  ve kardeşim hale fmf ailevi  akdeniz ateşinden tedavi görüyor  yani ailenizde ani karın ağrıları ayaklarda yuzde onormal şişmeler ve eklem yelerinde ağrı olanlar fmf olabililer çünki bu hastalık bazen hiç bir belirtide vermeyebiliyor.ve ekstra fmf ğlan birinin ailesinin hemen hemen hepside bu rahatsızlığı tasıyabiliyor.Yani tüm aile muaneye gitmesi gerekir.

DİYALİZE GİREN FMF AİLEVİ AKDENİZ ATEŞİ HASTASI BÖBREK NAKLİ OLABİLİRMİ?

Fmf akdeniz ateşi hastası böbrek nakli olabilirmi demişiz. Ben bu soruyu kendim bundan yaklaşık (10) sene evvel diyaliz doktoruma sormuştum aldığım ilk cevap olamasın demişti neden diyemedim o halimi düşünmek bile istemiyorum.arkadaşım geçmişe dönük ilac ve tedavilerini aksatmayıp  kendini koruduysan başka bir ağır rahatsızlığın ör.ağır şeker hastatalığın yoksa vs sonuçta fmf hastası balgibide böbrek nakli oluyor dedi doktor fmf ileri aşamaya gelince böbrek nakli şart olduğu için bu konuyu açma hissiduydum

FMF AKDENİZ ATEŞİ HEMDÜŞÜNDÜRÜCÜ HEMDE ÖNLEM ALINMASI GEREKEN BİR HASTALIKMI?


fmf askeri colchicum disper
ve baş yardımcısı kolsin=)))
  FMF akdeniz ateşi kelime anlamı olsun sözel olsun  benim için hem entereresan hemde   düşündürücü hemde karma  karışık  bir yaklaşım içinde bırakıyor beni sankim biri insanın içine enjekte etmiş bu geni ve zamanla hiç birşey kaybetmeden  hayatını  bu günlere kadar  sürdürmüş anlatmak istediğim burda fmf akdeniz atesi sanki  bir  bulaşıcı  hastalık gibi kavim kesim ülke  demiyor desem  yanlış  olur  bazı  ülkeleri  ayırma özelliği bile var enteresan bir hastalık valla allahtan onun askeri olan kolsisin bali var.=))Tabiki ALLAH CC herşeyin hayırlısını versın  o herşeyi bilir.Bu teşhis konulmuş insan çok akıllı olmalı tedavi aşamalarında anlayan anlamıyanlara anlatsın ben anladım geç anladım.
                                                                          

FMF AKDENİZ ATEŞİ OLDUĞUMU ANLADIĞIM İLK ZAMANLAR

 Bu konuyu  kendimde gelişen olaylarla  farklı bir pencereden  elimden geldince yazmayı düşünüyorum daha iyi olcak sanırım  bundan(12)sene önce köyde top oynarken  biraz başım arıyordu  bende eve gittim haliyle çok yorulmuştum az dinleniyim geçer demiştim.Ama hiç de  öye deyilmiş ateşim yükselmiş ve evde uyku halinde iken  havale geçirmişşim. Kendimi hastanede buldum tabiki koma hali artı  şuğur kaybı kratin  ure ve diyer deyerler tavan yabmış doktorların söylediği ilk söz kendim diyaliz makinesinde  ve teşhis kronik böbrek yetmezliği sene 1997ve ilk  FMF AKDENİZ ATEŞİNİN darbesinden bir anım.ateşiniz çıktığı anda yatmayın ilk yabmanız gereken ılık bır banyo ve hemen hastaneye gitmelisiniz.

FMF ŞİİRİM

E= En acı yerimden vurdun beni sevdiğim dunyaya  dar ettin beni.

F= Fazlamı üzdüm seni ne istedin bu grib sevgiliden bırak artık gitsin geri.

M =Milletin nedir senden çektiği bırak git artk geldiğin yere  ey zalim geri.


         ---------------------               fmf   -------      h.y

Organ nakli listesinde misiniz ? düşünüyormusunuz ?

Organ nakli listesinde misiniz ? düşünüyormusunuz ?


valla bizde sıradayız ama bana inandirıcı gelmiyo neden dersen bazı kısım insanlar bir nakil olmasa bile zengin ve söz sahibi insanları hemen uygun organ bulabilmesine şasıyorum ikinciyi bile oluyo kadavradan ben buna tesadüfte diyemem yani yinede hayırlısı diyelim kib bu gibi işlerde acaba paramı konuşuyo he nedersiniz.........?


 • Adımlarımızın gittiği yere, kalbimiz varmıyor gibi...
 • Gözlerimizin değdiği yere, gönlümüz dokunmuyor gibi...
 • Yürü ama ruhun geride kalmasın!
 • Öyle uyan ki güneş senden sonra uyansın....

10-26-2007 09:19 PM          Bu paylaşımımı sol tarafımda bulunan tarihte bir sitede yapmıştım ve şimdi   kadavradan böbrek naklı olalı yaklaşık 4 sene olmuş .lütfen ulusal organ bekleme listesine mutlaka  kaydolmayı unutmayın. h.y   


    

Engelli raporunuzla fodafonenin engelleri aşan tarifelerinden faydalanabilirsiniz.?

         Bugünki konum yeni geçtiğim telefon tarifesiyle ilgili bundan yaklaşık 3 ay önce bilgisayar başında araştırma yaparken telofon şirketlerin engelilere indirim varmı yokmu diye  araştırma  yaparken  benim  şuan  kullandığım   fodafonenin engelleri aşan paketini tesadüfen bulup kullanmam olması.
        
                                                                                                     
      Arkadaşlar aylık 20 tl ye ve 20.000 dk .  yapmanız gereken tam teşşebüslü devlet hastanesinden aldığınız raporun gerçeğiyle fodafonenin bölge bayiliklerine gitmeniz.Aşağıda konuyla alakalı ayrıntıyı bulabilirsinzi.

Engelleri Aşan tarifelerle Vodafone iletişimdeki engelleri kaldırıyor.
İhtiyacınıza uygun Engelleri Aşan Mini ya da Midi tarifelerinden birini seçin siz de iletişimdeki engelleri aşın.
Engelleri Aşan tarifelerle Vodafone iletişimdeki engelleri kaldırıyor. İhtiyacınıza uygun Engelleri Aşan Mini ya da Midi tarifelerinden birini seçin siz de iletişimdeki engelleri aşın.
 
Engelleri Aşan Tarifeler
Engelleri Aşan MiniEngelleri Aşan Midi
Aylık Sabit Ücret10 TL20 TL
Paket İçeriğiVodafone'lularla ücretsiz 20.000 SMSVodafone'lularla ücretsiz 20.000 dakika
Yurtiçi her yöne arama20 Kuruş /dak20 Kuruş / dak
Yurtiçi her yöne SMS20 Kuruş / SMS20 Kuruş / SMS
Yurtdışı SMS55 Kuruş / SMS55 Kuruş / SMS
                      

BÖBREK NAKLİNDE İRAN MODELİ

              islami yönden kişisel yorumum bizden daha üstün gibi görünen iran böyle bir modelle işlem yapıyorsa  türkiyenin bu konularda bukadar yavaş hareket etmesini anlıyamıyorum.Bu modeli uygulayan İran'da böbrek nakli bekleyen tek bir hasta yok. Net çözüm bu."
Sönmez'in sözleri şöyle:           

             "Onlarca hasta nakil için organ bekliyor. Çözüm basit; organ, para karşılığında Sağlık Bakanlığı'nın kontrolü altında satılsın. Parası olmayanın organ bedeli ve masrafları devletçe karşılansın. Organ satmak ya da almak isteyen bakanlığa giderek sıraya girecek. Bakanlık kimden organ alıp kime vereceğine karar verecek. Kişisel ilişkiler yok, karapara yok, her şey yasal. Bu modeli uygulayan İran'da böbrek nakli bekleyen tek bir hasta yok. Net çözüm bu."

KOSOVA TAKİPTE

Kosova'da yasadışı organ nakli iddiasını soruşturan iki savcı, dün 3 koli 'belge'yle Sultanahmet'teki İstanbul Adalet Sarayı'na gelerek Türk meslektaşlarıyla görüştü.

Dr. Sönmez'in adının geçtiği iddianame, Kosova'da 'hükümet götürecek' önemde. 2010'da Avrupa Konseyi'ne sunulan raporda, Kosova Başbakanı Taçi ve Drenica grubu, savaştan sonra ellerindeki bazı Sırp mahkumları öldürüp organlarını satmakla suçlandı. Taçi, suçlamaları Kosova yönetimine yönelik 'uluslararası komplo' olarak nitelendirerek reddetti. Dr. Sönmez ile ilgili iddianame bu nedenle Kosova ve uluslararası basında büyük dikkatle izleniyor. Dr. Yusuf Erçin Sönmez, Türkiye'de organ nakillerinde öncü. Ama 1997'den beri organ satışıyla suçlandı. Hapis cezası aldıysa da yasal değişikliklerden de yararlanıp kısa sürede salıverildi. Sağlık Bakanlığı doktorluk iznini iptal ettiği için Türkiye'de çalışamayan Sönmez, Kosova, Azerbaycan ve Litvanya'da çalışıyor arkadaşlar sizce      sayın  Sönmez'in söylemleri mantıklımıdır. cevab  bekliyoruz yorumlarınızı paylaşmanız dileğiyle.

organ bağışında bulunalım lütfen.?


Sağlık Bakanlığı verilerine göre, 17 bin 640’ı böbrek, bin 561’i karaciğer, 213’ü kalp, 196’sı pankreas ve 5’i akciğer nakli olmak üzere toplam 19 bin 615 kişi sıra bekliyor. Her yıl buna yaklaşık 3 bin kişi ekleniyor.

TÜRKİYE’de 19 bin 615 kişinin böbrek, karaciğer, kalp ya da akciğer nakli için sıra beklediği bildirildi. Her yıl bu sayıya yaklaşık 3 bin kişi ekleniyor. Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Arif Kapuağası, beyin ölümü ile bitkisel hayatın birbirine karıştırıldığını, bunun da organ bağışını etkilediğini söyledi. Bitkisel hayat ile beyin ölümü kavramlarının birbirinden farklı olduğunu vurgulayan Kapuağası, bitkisel hayatta bilincin tamamen kapalı olduğunu, ancak beyin ölümü gerçekleşmediğinden hastanın soluk alma gibi bazı beyin aktivitelerinin sağlam kaldığını belirtti.

Kapuağası, organ bağışının yaşayabilme şansı olan hastalar için çok önemli olduğuna dikkati çekerek, şu anda çok sayıda kişinin organ bağışı için sıra beklediğini, ancak bağışların çok az olduğunu söyledi.

Şu anda Türkiye’de Sağlık Bakanlığı Organ Bağış Listesi’ne kayıtlı 19 bin 615 kişi bulunduğunu belirten Kapuağası, “Her yıl bu sayıya yaklaşık 3 bin kişi eklenmektedir. Bu hastalardan 17 bin 640’ı böbrek, bin 561’i karaciğer, 213’ü kalp, 196’sı pankreas ve 5’i akciğer nakli olmak için sırada bekliyor” diye konuştu.

Kapuağası’nın verdiği bilgiye göre, 2002 yılında toplam 148 beyin ölümü tespit edildi ve bunlardan 111’inin ailesi organ bağışında bulundu.

2010 yılı itibarıyla bin 36 beyin ölümü tespit edildi, ancak 272 aile organ bağışında bulundu. 2002’den bu yana beyin ölüm sayısı 7 kat artarken, bağış sayısında 2,5 kat artış oldu.

Malesef insanlar başına gelmeyince böyle haberlerı okuma hissi bile duymuyorlar oysaki çağın hastalıklarından biride organ yetersizliği toplumda gezen herfet bilsinki
potansiyel bir organ yetersizliği ile baş başa kalabilir.

HAVZA VE TÜM BELEDİYELERDE REKLAM PANOLARINDA ORGAN BAĞIŞI REKLAMLARI KONULMASINI İSTERDİM.

          27 BİN Nufuslu havza ve diyer il ve ilçelerde belediye panoları aracılığıyla organ bağışı panolarının asılmasını isterdim saçma sapan panoların yerıne daha hoş ve insanların bu konunun nekadar önemli olduğunun bir ispatı olsun diye.h.yıldırım

ÖZEL DİYALİZ MERKEZLERİN TUTUMU.

      Geçenlerde bizim özel diyaliz merkezinin eski şöförünü gördüm .Bizim iş yerinin yanından geçiyordu.Eskiden diyalize girerken merhaba hasanım nasılsın canım günaydın vs şimdi adamya selam bile vermez oldu.görmemezlikten gelme hissi duydu sanırım nakil oldumya acaba ondanmı yoksa bu beni çok üzdü. biz hasta bile olsak para yumurtla
yan tavuk misali deyiliz.
    
      diyaliz merkezim bile aramaz oldu.gidicem bakalım nasılsınız diye.İşallah eski sevecen ve neşelerinden bişeyler eksilmemiştir.

Bobrek yetmezligi ve tedavi yontemleri hakkinda genel bir anlatim,ayrintili bilgi

         
Böbrek yetersizliğine neden olan   hastalıklar içinde en sık rastlanılanı "glomerulonefrit" adı verilen özel tipte iltihaplardır. Doğumsal bazı böbrek hastalıkları, şeker hastalığı ve yüksek tansiyonun böbreğe yaptığı zararlar, böbrek taşları ve idrar akımındaki engele bağlı olarak gelişen iltihabi hastalıklar, bazı ilaç ve zehirli maddelerin yaptığı yıkım da son dönem böbrek yetersizliğine yol açabilir. Bu hastalıkların bazıları erken dönemde fark edilirse, tedavi edilerek böbrek yetersizliği önlenebilir veya geciktirilebilir. Diğer bir bölümü ise sinsi olarak seyreder ve ancak son dönem böbrek yetersizliği aşamasına gelindiğinde şikayetler belirir ve hasta hekime başvurur.
Üreminin ortaya çıkış nedeni ne olursa olsun, bu dönemdeki hastalar için, başlıca üç tedavi seçeneği vardır.
1. Sürekli, düzenli hemodiyaliz
2. Sürekli periton diyalizi
3. Canlı veya kadavra donörlerden (vericilerden) yapılan böbrek transplantasyonu
Hemodiyaliz tedavisinde, hastanın belirli günlerde hemodiyaliz makinesine girmesi, periton diyalizinde ise kendisinin veya bir yakınının periton diyalizi (hastanın karın boşluğuna özel sıvıların verilip geri alınması) işlemini uygulaması gerekmektedir. Ancak uygulanan bu tedavi metodları kısmen de olsa hareket serbestisini kısıtlar ve psikolojik sorunlar doğurabilir. Ayrıca diyaliz tedavilerinde böbreğin sadece süzme fonksiyonları yerine getirilir, hormonal fonksiyonlar eksik kalır.
Başarılı böbrek transplantasyonlarından sonra ise diyaliz tedavisine gereksinim kalmaz, hasta bağımsız bir hale gelir. Diyet ve sıvı kısıtlamaları ortadan kalkar. Sağlıklı bir böbreğin tüm fonksiyonları yerine getirildiği için fiziksel ve psikolojik olarak da birey kendini daha iyi hisseder. Ancak bu tedavi şeklinin de bazı riskleri vardır.
Böbrek nakli yapılan hastalara, yeni böbreğin vücut tarafından reddedilmesini önlemek amacıyla, sürekli olarak iki veya üç ilacın birlikte kullanıldığı tedavi programları uygulanmaktadır. Bu ilaçlar, nakledilen böbreğin reddini önlemekle beraber, vücut direncini de azaltır ve iki önemli yan etkiye neden olur:
1. Her türlü iltihabi hastalığa karşı vücudun savunması azalır.
2. Tümör oluşumu riski normal insanlara göre biraz daha artar.
Böbrek naklinin ve reddi önlemek için uygulanan tedavilerin, anlatılanların dışında başka yan etkileri de vardır, ancak bunlar fazla önemli değildir ve kolaylıkla kontrol altına alınabilir
                                                                                                                                                                            
                       SON DÖNEM BÖBREK YETERSİZLİĞİ, NEDENLERİ, TEDAVİ SEÇENEKLERİ
Böbreklerin, görevlerini dönüşümsüz biçimde yitirmeleri ile ortaya çıkan hastalık tablosuna son dönem böbrek yetersizliği ya da kısaca "üremi" denir. Bu hastalıkta su ve tuz dengesi bozulur, vücutta zararlı maddeler birikir ve bir önceki bölümde sözünü ettiğimiz diğer bozukluklar ortaya çıkar. Sonuçta, vücudun tüm organ ve sistemlerini ilgilendiren şikayet ve bulgular belirir.

AKDENİZ ATEŞİ FMF' İN NAKİLLİ HAYATIMDAKİ İZLERİ

         Böbrek nakili olalı tam 3 sene oldu ve hale bu  (fmf )AKDENİZATEŞİNİN.verdiği bazı zararların vucudumda nasıl tahribat yabtığını   şimdi daha iyi anlıyorum,
    
         FMF hastalığının olumsuzlukları ileride hat sevaya geldiğinde ve dokdorunuzun verdiği ilaçlarınızı düzenli kullanılmadığında  böbrekte asırı protein kaybı  nın olmasıyla  idrar kratinin fazlalaşması ve kan idrar ve diyer deyerlerin yükselmesiyle diyaliz kacınılmaz bir rol oynar sonuç olarak  hayatımızda diyalize yeni bir yer vermemize neden olur taki ulusal organ bekleme lisetesine adımızı yazdıraş kadar ve ya ailemizde kan ve doku uyumu ,uyan birinin böbreğinin birini sana vereşe kadar hayatnızı  diyalizle devam ettirirsiniz.onun için fmf tedavisi görenler kolsişin ilaclarını düzenli almayı ihmal etmesinler.

FMF(Akdeniz ateşi )hangi ülkelerde görülmüştür?

 genellikle Akdeniz ülkeleri ve halklarında (daha çok Türk, Arab, İsrailli ve Ermenilerde) görülen, otozomal resesif geçişli genetik (kalıtımsal) bir hastalıktır. Hatta, ailevi Akdeniz ateşinin Karadeniz, Orta Anadolu ve Doğu Anadolu’da daha sık olduğu bilinmektedir

fmf teşhisi konulmuş bir hastanın kolsişin alan ve almayan arasındaki fark nedir?

 • Kolsişin ilacını düzenli  alan FMF’li çocuklar,ve yetişkinler  normal bir hayat sürerler. Nevar ki, tanıda bir gecikme olmuşsa ya da tedaviye uyum yoksa, amiloidoz riski de artar.kolsişin kulanıldığı halde.durum bu kadar önem arzetmektedır ve citiye alınması gereken bır hastalık olduhu göz  önünde bulundurmamız gerekmektedir. 
 • Yukarda anlatıldığı gibi FMF hastalığının tütkiyede ne  zaman  tam olarak keşvedildiğini bilmem ama bu hastalığın hastanesi bile olması gerekir ve malesef FMF teşhisi konan bir insanın    amiloidoz riski de artar. Amiloidoz gelişen çocuklarda ve yetişkinlerde böbrek nakli gerekebilir.ve benim 10 sene diyaliz  (  ve 1 0 sene sonra böbrek nakli nasıl aşamalardan geçtiğimi ve ne sorunlar yasadıgımı bir bir anlatmaya çalısıcağım.] HY 

Çocukların fmf hastalığında uzun dönemli sonuçları nelerdir?

kolşisin
Ömür boyu düzenli kolşisin tedavisi alan FMF’li çocuklar, normal bir hayat sürerler. Nevar ki, tanıda bir gecikme olmuşsa ya da tedaviye uyum yoksa, amiloidoz riski de artar. Amiloidoz gelişen çocuklarda böbrek nakli gerekebilir. FMF’de büyüme geriliği büyük bir problem değildir. Ancak, bazı çocuklarda ergenlik dönemindeki büyüme artışı yalnız kolşisin tedavisinden sonra gözlenebilir.düzenli kolşisin geleceğe düzenli ve sağlıklı ilk adım.

FMF GEÇİÇİMİDİR

          Fmf geçici deyil sadece ırsidir ve kontroleri yapılamsı gereken bir rahatsızlıktır kendı deyimlerimle.( h.y)
       
         
   

FMF AKDENİZ ATEŞİ TEŞHİSİ KONAN KİŞİNİN YABMASI GEREKENİ KURALAR

 1. Doktorun verdiği tedavi şeklini eksizbir şekide yerine getirmesi gerekir.ilaçlarını ve kontrolerını asla ve asla aksatmaması gerekir.
 2. Kesinlikle hastalığını küçümsememli.hastalığını ileriye dönük tahrişlere yol vermesine izin vermemeli.
 3. Ufak yaşlarda ise ailesinin ne yabmasını doktorun dediklerini harfiyen yerine getirmesi gerekir.
 4. Bu bir ırsı hastalık olduğunu asla unutulmamalı yasayan bir insan olarak.

FMF AKDENİZ ATEŞİNDE AMİLOİDOZDAN KORUNMA.

 •  Bu hastalığın tedavisinde kullanılan bir ilaç vardır. O da kolşisin. Bu ilaç ağrının şiddetinin azalmasını, atakların gelme süresinin uzamasını, ağrı süresinin kısalmasını sağlar. Etkili ve faydalıdır. Başarı şansı yüksek olduğu için kullanılması gerekir. Bu ilaç ağrı kesici değildir ve hastalığı tedavi edicidir. Amiloid rahatsızlığının oluşmasını da engeller. Böylece çok ciddi sağlık problemleri görülmemiş olur. Belirtiler geçse dahi ilacın kullanılması gerekir. Düzenli ilaç kullanımı hastalık tedavisinde çok önemlidir. Fakat dozunu iyi ayarlamak gerekir. Bunun için uzman hekime görünmekte fayda vardır.
 •  Burahatsızlığı yaşayan biri olarak İLK başlarda çok düşündüm bu konuları paylassam mı diye ama paylaşma hisi duydum enazından kimse yabancılık çekmesindiye.