"FMF Akdeniz Ateşi Hastalığında Beslenme ve Önemi" sayfası

FMF Akdeniz Ateşi Hastalığında Beslenme ve Önemi

Akdeniz Ateşi Hastalığında Beslenme ve Önemi


Bu hastalıkta dengeli beslenmek önemlidir. Hastalık bağırsaklarda, midede, hasarlar oluşturduğundan Asitli, Gazlı, yiyecekler ve içeceklerde etkilemektedir.

örneğin -Kurufasülye, Nohut, yeşil mercimek, börülce, ve benzeri bakla giller etin kavrulmuş,kızartılmış halleri gibi ağır kızartmalar lahana, brokoli, pırasa,çiğ yenen soğan gibi sebzeler.Ağrılar sırasında sık veya fazla yenildiğinde ağrıların artmasına sebep olabilir.

Tabi bu yiyecekleri hiç yemeyin denilemez çünkü lifli gıdalardan uzak kalınmasıda doğru olmayacaktır. Ağrılar sırasında tüketilmemesi hastaya göre daha uygundur bu durum hastaya görede değişeceğinden hasta kendisine dokunanlardan sakınabilir. Veya daha az ve seyrek tüketebilir. Ayrıcada ekşi içecekler gazlı içecekler Örneğin kola, gazoz, meyveli soda,bazı meyve suları gibi içeceklerden uzak durulması faydalı olacaktır. soğuk ve fazla içilen sütünde hastaya göre ishal veya kabızlık yaptığı karın ağrılarını tetiklediği bilinmektedir.

Eğer hastalığın ilerlemiş dönemlerinde tedavi başlamışsa kolşisin kullanmaya başladıktan sonrada bunlara dikkat etmek gereklidir. Zaten tedavinin başlamış olması ağrıları ortadan tamamen kaldırmıycaktır. Bu yüzden beslenme şekli her zaman dikkatli olmalıdır. Ve mümkün olduğunca ılık su içilmelidir. Böylece böbreklerde oluşacak kum ve taştan da korunmuş olunur.

Bu hastalık yetişkinlerde olduğu kadar çocuklarda, gençlerdede olmaktadır.Bu yüden onlarında dkkatli beslenmeleri gereklidir.Hasta olmayıp taşıycı olanlardada hastalığın bazı etkileri hafifde olsa yaşayabilirler. Bu yüzden onlarında dikkatli beslenmelerinde fayda vardır. Sadece beslenmede değil yaşam şeklindede değişiklikler önemlidir.

Düzenli uyumak, düzenli kalkmak, öğün atlamamak, çok yememek, hafif egzersizler yapmak, yararlı olacaktır. Fakat ağır sporlar yapmak ağrıları tetikleyebilir. Dikkatli olunmasında fayda var.

Ataklarda üşütmeninde önemi vardır. soğuk havalarda karnımızı çok sıkmadan sıcak tutacak bir sargıyla Sarabiliriz. Karnımızı çok sıkan pantalon, etek, gibi giysilerden kaçınmada fayda Var.

Ayaklarımızıda sıcak tutmakta soğuklarda yün çorap giymekte fayda Sağlıycaktır. Birde ayaklarımızı mümkün olduğunca ıslamamalıyız. Eğer hasta çocuğumuz ise bu görevler büyüklere düşmektedir