"Almanya’da organ nakli bekleyenlere müjde!" sayfası

Almanya’da organ nakli bekleyenlere müjde!

Almanya’da yürürlükte olan yasaya göre ancak bağışta bulunanların organları alınıp ihtiyaç sahibi hastalara nakledilebiliyor. Ülkede yeteri kadar bağışçı çıkmadığı için de yılda binden fazla hasta organ yetersizliğinden yaşamını kaybediyor.

Almanya’da organ nakli bekleyenlere müjde!Haberini okuyunca önce bir duraklıyor insan neden diyor kendince sonradan da anlıyor ki burası Türkiye çok zor bir ülke biz Türkiye ve Batı Avrupa Ülkeleri aramızda dağlarca fark var..
Kadavradan organ nakli Aileden organ nakli bile son 15 yılda anca gelişti kalmış ki Alman yada tartışılmaya başlayan bu kanunun bizimde gündemimiz de olması ama olmaz diyede bir şey yok sadece zaman zaman..
Almanya’da organ nakli bekleyenlere müjde!Almanya’da yürürlükte olan yasaya göre ancak bağışta bulunanların organları alınıp ihtiyaç sahibi hastalara nakledilebiliyor. Ülkede yeteri kadar bağışçı çıkmadığı için de yılda binden fazla hasta organ yetersizliğinden yaşamını kaybediyor. Federal Sağlık Bakanlığı, organ bağışı bekleyen hastaları ve yakınlarını sevindirecek tasarıyı tamamladı.

BAKANLIK, ihtiyaç duyulan organ naklini yapabilmek için aksi görüş belirtilmediği sürece herkesi otomatik bağışçı kabul eden hükmü tasarıya koydu. Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn ile SPD Sağlık Politikaları Sözcüsü Karl Lauterbach’ın ortak hazırladıkları tasarı, pazartesi günü Berlin’de düzenlenecek basın toplantısıyla kamuoyuna tanıtılacak.
Tasarının yasalaşıp yürürlüğe girmesi halinde beyin ölümü gerçekleşen herkesin organları alınabilecek ve ihtiyaç sahibi hastalara nakil yapılabilecek. Bu durama itiraz etmenin yolları da kapanacak. Tasarıya göre sadece sağlığında “Organ bağışı yapmak istemiyorum” diye beyanda bulananların organlarının alınamayacağı belirtiliyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder